درب هاي سرويس بهداشتي HPL چيست؟ بسته بندي مواد غذايي,مبتكران صنعت پارس بسته بندي مواد غذايي,مبتكران صنعت پارس .

بسته بندي مواد غذايي,مبتكران صنعت پارس

درب هاي سرويس بهداشتي HPL چيست؟

درب HPL ملامينه از انواع درب هاي روكشي مي باشد كه ورق رويه آن HDF است كه بر روي آن يك ورق نازك از كاغذ كرافت پرس شده است. انتخاب نام بهتر براي اين نوع درب هاي روكشي ، HDF ملامينه يا به اختصار درب ملامينه است. در اين درب ها ، معمولا كل درب از HPL ساخته نمي‌شود و فقط سطح روي درب ملامينه است. HPL داراي مقاومت رطوبتي و حرارتي است و اگر ملامينه بر روي ورق HDF با ضخامت 5 ميليمتر و فشردگي 920 قرار گيرد، در برابر ضربه نيز مقاومت بالايي خواهد داشت. درب هاي سرويس بهداشتي hpl نسبت به درب سرويس بهداشتي HDF و درب سرويس بهداشتي MDF كم هزينه تر مي باشد چون درب سرويس بهداشتي HPL به علت داشتن روكش ملامينه ديگر نيازي به رنگ شدن ندارند و درنتيجه اضافه بهاي رنگ شدن درب از اين نوع درب ها كسر مي گردد. به علت سرعت بالاي توليد اين محصول در پروژه‌هاي انبوه سازي درب هاي سرويس بهداشتي hpl بيشتر مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در مقابل مزيت كم هزينه‌تر بودن و سرعت بالاي ساخت اين نوع درب معايبي نيز دارد كه نمي توان از آن چشم‌پوشي كرد. يكي از عيب‌هاي مهم و اصلي اين نوع درب كيفيت پايين آنها نسبت به درب HDF درب ، MDF مي‌باشد.

از درب HPL در كجاي خانه مي توان استفاده كرد؟

از درب HPL يا همان HDF ملامينه براي درب اتاق‌ها ، درب سرويس بهداشتي و حمام استفاده مي شود. البته با توجه به مقاومت نسبتا خوب HDF مي توان به عنوان درب ورودي نيز از آن استفاده كرد، هرچند كه براي درب ورودي ، اولويت با درب ضدسرقت است.

آيا درب هاي سرويس بهداشتي hpl ضد آب مي باشد ؟

درب هاي سرويس بهداشتي hpl در حقيقت ورق HDF است كه يك لايه ملامينه روي آن پرس شده است و با توجه به اينكه كلاف درب از چوب است و روي آن روكشي نيست ، در صورت نفوذ آب به چوب ، چوب آب را جذب كرده و به مرور زمان رطوبت از پشت ورق ملامينه به HDF زيرين مي‌رسد. بنابراين حتما بايد دور تا دور درب خصوصا زير درب به خوبي با رنگ پوشش داده شود. البته براي اطمينان بيشتر، مي توان قسمت زيرين درب ملامينه را با رزين ABS كه در ساخت درب هاي ضد آب ABS استفاده مي شود يا رنگ هاي شافن پوشش داد.

در ادامه شما را با روش ساخت و مزاياي درب هاي سرويس بهداشتي hpl  آشنا خواهيم كرد.

روش ساخت درب هاي hpl

براي ساخت اين درب هاي ملامينه  در ابتدا يك كلاف يا چهارچوب چوبي در اندازه مدنظر مشتري ساخته مي‌شود، سپس ورق HPL يا ملامينه بر دو طرف كلاف چوبي پرس مي‌شود. در نهايت فضاي خالي ميان دو ورق ملامينه را با شبكه بندي چوبي، مقوايي و يونوليتي يا پشم سنگ پر مي‌كنند.

شبكه بندي‌هاي به كار رفته بين دو ورق ملامينه باعث بالا رفتن مقاومت درب در برابر ضربه و فشار مي‌شود. همچنين اين شبكه بندي به عنوان عايق صدا و حرارت عمل مي‌كند. با توجه به اينكه اطراف درب هاي ملامينه از جنس چوب است و روكشي در اطراف درب قرار ندارد؛ پس چوب با جذب رطوبت مي‌تواند باعث تورم درب و ورقه ملامين شود.

براي رفع اين مشكل در درب هاي hpl سرويس‌هاي بهداشتي و حمام بايد دور تا دور درب به ويژه زير درب را به خوبي با رنگ پوشش داد. البته چون فضاي زير درب قابل ديدن نيست به جاي رنگ مي‌توان از رزين ABS  استفاده كرد كه در ساخت درب هاي ضد آب به كار مي‌رود.

مزاياي درب هاي سرويس بهداشتي hpl يا ملامينه

درب هاي سرويس بهداشتي اچ پي ال داراي ويژگي‌ها و مزيت‌هاي زير هستند:

 • اين درب ها با داشتن رويه ضد آب، در صورت عايق بندي مناسب كلاف اطراف درب، مقاومت بالايي در برابر رطوبت دارند.
 • در صورت استفاده از روكش ملامين با كيفيت، اين درب ها در برابر حرارت و سايش مقاوم هستند.
 • قيمت مناسبي در مقايسه با ساير درب هاي ام دي اف و ضد آب دارند.
 •  در رنگ‌ها و طرح‌هاي متنوع توليد مي‌شوند.
 • به دليل ساختار شبكه بندي شده در مقابل ترك خوردگي و ورقه ورقه شدن مقاوم هستند.
 • جنس رويه درب هاي اچ پي ال، ضد آب و قابل شستشو است.
 • جنس رويه آنها براق است و به راحتي لك نمي‌شوند.
 • انواع باكيفيت درب هاي اچ پي ال، ضد خش و آنتي باكتريال هستند.
 • درب هاي اچ پي ال نسبت به نور خورشيد حساس نبوده، تغير رنگ نمي‌دهند و تبله نمي‌كنند؛ در نتيجه براي سرويس‌هاي بهداشتي آفتاب گير و ويلايي هم انتخاب خوبي هستند.
 • در صورت بروز هر گونه مشكل احتمالي در ساختار درب هاي ملامينه امكان ترميم و تعويض روكش آنها فراهم است.
 • چسب رزين فنوليك در ساخت درب هاي hpl، باعث مقاومت اين درب ها در برابر جريان الكتريسيته شده است.
 • در سطح ساختاري اين درب ها از چسب رزين ملامين استفاده شده كه باعث مقاومت در برابر اسيدهاي ضعيف به كار رفته در مواد شوينده سرويس بهداشتي مي‌شود و از خوردگي و كدر شدن درب هاي سرويس بهداشتي hpl پيشگيري مي‌كند.

برچسب: درب هاي سرويس بهداشتي HPL،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۴:۲۹:۴۵ توسط:مبتكران صنعت پارس موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :